Wielkopolskie Stowarzyszenie Wsparcia w Zespole Turnera

Adopcja - pytania i odpowiedzi

Adopcja - pytania i odpowiedzi...

1.   Czym właściwie jest adopcja?

Przysposobienie, powszechnie nazywane adopcją, jest to instytucja z zakresu prawa rodzinnego, która ma na celu stworzenie takich samych skutków w sferze prawnej jak pokrewieństwo naturalne.

2.   Dla kogo jest adopcja?

Adopcja jest rozwiązaniem dla wielu osób, które nie mogą zostać biologicznymi rodzicami. Prawo zezwala adoptować dziecko także osobom samotnym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że sąd przychylniej spojrzy na małżeństwo, ponieważ najważniejsze jest dobro dziecka. Podobnie jest z nieformalnymi związkami, które są traktowane przez ośrodek jak osoba samotna.

3.   Jakie dziecko można adoptować?

Można adoptować tylko dziecko opuszczone, którego biologiczni rodzice zmarli, dobrowolnie zrzekli się praw rodzicielskich lub zostali pozbawieni tych praw przez sąd. Nie można adoptować dziecka dopóki nie zostanie ustalone kim są i gdzie przebywają jego rodzice biologiczni. Dziecko musi być małoletnie. Te dzieci, które ukończyły 13 lat muszą same zgodzić się na adopcję. Przy adopcji brana jest także różnica wieku pomiędzy przyszłymi rodzicami a dzieckiem. Pożądana różnica wieku jest zbliżona z naturalną różnicą pokoleniową. W przypadku adopcji niemowlaka wiek rodziców nie powinien przekraczać 40 lat.

4.   Co jest ważne przy adopcji?

Zanim adoptujemy dziecko, pracownicy ośrodka adopcyjnego muszą sprawdzić, czy powierzą je odpowiednim ludziom. Ważne jest zapewnienie nie tylko bytu materialnego, ale także emocjonalnego poczucia bezpieczeństwa. Jest to czas również dla przyszłych rodziców. Mogą się oni przekonać czy decyzja o adopcji jest przemyślana i czy nie jest próbą leczenie małżeńskich problemów.

5.   Jak długo trwa procedura adopcyjna?

Czas oczekiwania na dziecko jest tak zaplanowany, żeby przypominał naturalną ciążę – trwa 9 miesięcy. Spotkania odbywają się zazwyczaj w miesięcznych odstępach, tak jak wizyty u lekarza.

6.   Jakie dokumenty są niezbędne do adopcji?

Zebranie dokumentów zajmuje kilka dni ale nie powinno to stanowić problemu. Te za które zwykle pobiera się opłatę skarbową są z tej opłaty zwolnione.

Wykaz dokumentów potrzebnych do adopcji:

- aktualny odpis zupełny aktu małżeństwa (w przypadku drugiego małżeństwa - akt rozwodowy), ośrodki katolickie wymagają także metryki zawarcia tzw. związku sakramentalnego oraz opinii od proboszcza lub zaprzyjaźnionego księdza

- w przypadku osób samotnych akt urodzenia -

zaświadczenie o zarobkach (w przypadku osób prowadzących działalność rolniczą zaświadczenie z urzędu gminy)

- opinia z miejsca pracy (w miejscu pracy nie trzeba podawać powodu dla którego taka opinia ma być wydana)

- zaświadczenie o niekaralności

- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia- zaświadczenie z poradni zdrowia psychicznego i poradni odwykowej, że nie było się leczonym (byli pacjenci muszą dostarczyć opinię o stanie zdrowia), idąc do poradni nie trzeba rejestrować się tylko prosić o zaświadczenie o braku leczenia/rejestracji

 7.   Ile kosztuje adopcja?

Zwykle procedura adopcyjna jest bezpłatna. Ośrodki państwowe i katolickie zazwyczaj nie pobierają opłaty lub odbywa się to na zasadzie dobrowolnej darowizny.

8.   Procedura adopcyjna

Najpierw należy udać się do ośrodka adopcyjnego.  W rozmowie z pracownikiem ośrodka będziecie musieli  powiedzieć o motywach swojej decyzji. Przedstawicie także preferencje co do dziecka  np. wieku, jedni chcą adoptować niemowlę inni dziecko starsze. Pracownik ośrodka szczegółowo przedstawi procedurę adopcyjną oraz poprosi o wypełnienie ankiety, zawierającej podstawowe informacje i umożliwi rejestrację. Odtąd będą gromadzone wszystkie dokumenty związane z adopcją.

Potem jest wizyta domowa pracownika ośrodka. Wizyta będzie zapowiedziana i w dogodnym dla was terminie. Pracownik ośrodka adopcyjnego nie będzie rozmawiał z sąsiadami czy szefem.

Kolejnym krokiem jest opinia wydana przez komisję kwalifikacyjną. Składa się ona z pracowników ośrodka i współpracujących specjalistów, psychologa, lekarza i prawnika, w katolickich ośrodkach adopcyjnych także osoba duchowna. Na spotkaniu komisja przeanalizuje wydane opinie, kwalifikacje formalne i wydadzą opinię. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zostaje wam przedstawione dziecko, najpierw za pośrednictwem dokumentacji. Jeżeli zdecydujecie się osobiście poznacie dziecko.

Gdy potwierdzicie chęć adoptowania przedstawionego wam dziecka, jego opiekun prawny ,pracownik OA prosi sąd o zgodę na zmianę miejsca zamieszkania, wskazując na adres preadopcyjny – wasz. Pracownik ośrodka dostarcza do sądu opinię na temat kandydatów. Kiedy sąd wyrazi zgodę, dziecko może z wami zamieszkać. Jednocześnie do sądu rodzinnego – wydział rodziny i nieletnich, zostaje złożony wniosek o adopcję wraz z kompletem dokumentów. W czasie oczekiwania na rozprawę adopcyjną przyszłych rodziców odwiedzi kurator sądowy. To czy rzeczywiście złoży wizytę zależy od praktyki sądu. Jego zadaniem jest zorientowanie się jak radzicie sobie ze opieką nad dzieckiem.

W trakcie odbywającej się w sądzie rodzinnym rozprawy o przysposobienie z udziałem opiekuna prawnego, pracownika ośrodka i starających się o dziecko, sąd zapyta jeszcze raz pracownika ośrodka o opinię na temat kandydatów, a ich samych o podtrzymanie decyzji. Po orzeczeniu zgody na adopcję musi upłynąć 21 dni, żeby postanowienie się uprawomocniło. Ostatnim etapem kończącym adopcję jest wizyta w urzędzie stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka - rodzice otrzymują nowy odpis aktu urodzenia z ich nazwiskiem i zapisem, że to oni są jego rodzicami.

 

Paulina Szulc

Uwagi i propozycje proszę kierować pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Materiał opracowano na podstawie wydania „Raport Niepłodność” - "Żyjmy dłużej" wydawnictwa Medi Press.

Polecane linki:

www.nasz-bocian.pl – Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".